حباب هاي موجود در توليد را چگونه از بين ببريم

ابتدا بفهمید که آیا حباب­ها در نتیجه ­ی به دام افتادن گاز ایجاد شده ­اند یا حفرات خلئی هستند، سپس برای حذف آن­ها، مراحل گزارش شده در این مقاله را دنبال کنید.

یکی از رایج­ترین دلایل مردودی لوازم آرایشی و بهداشتی در قطعات قالب­گیری شده، حباب­ها هستند. این نقص مشکل ساز نه تنها بر ظاهر قطعه اثر می­گذارد بلکه خواص فیزیکی را نیز تضعیف می­ کند. حباب­ها اتفاقی رایج هستند و معمولا برطرف کردن آن­ها مشکل است.

برای عیب­ یابی حباب­ها، اکثر قالب­سازان در حدس زدن نوع حباب اشتباه می­کنند و برای حذف آن­ها، به سرعت مشغول تنظیم عوامل فرایندی می­شوند. اکیدا توصیه می­شود به تنظیمات دستگاه دست نزنید و ابتدا ماهیت واقعی حباب­ها را تشخیص دهید.

تنها دو امکان برای ایجاد حباب­ها وجود دارد: یکی گاز به دام افتاده که شامل هوا، رطوبت، مواد فرار پلاستیک و یا گازهای تجزیه شده از بسپار یا افزودنی­ها و دیگری حفرات خلئی (vacuum voids).

مهم است که تشخیص دهید چه نوع حبابی در قطعه وجود دارد و منشا آن چیست. تشخیص نوع حباب به شما اجازه می­دهد که منشا آن را شناسایی و سپس واکنش بعدی برای حل مشکل را تعیین کنید. برای شناسایی این که آیا حباب­ها، گاز به دام افتاده یا حفره خلئی هستند چه می­کنید؟ برخی ادعا می­کنند که می­توانید از روی شکل، محل قرارگیری یا مشخصات دیگر حباب، نوع آن را تشخیص دهید. اما با این روش می­توانید به راحتی فریب بخورید. آزمون ساده­ی دیگری وجود دارد که باید به جای آن استفاده کنید. این روش کمتر از 15 دقیقه زمان می­برد، اما برای انجام به کمی صبوری نیاز دارد.

آزمون را با گرمایش آهسته­ ی بخشی از قطعه که دارای حباب است انجام دهید تا زمانی­که آن قسمت نرم شود. تاکید می­­ شود به آرامی انجام دهید، زیرا بعضی از کاربران تمایل دارند مشعل (Torch) را در نزدیک­ترین حالت روی قسمت موردنظر نگهدارند. پلاستیک­ها، گرما را به سرعت از دیواره منتقل نمی­کنند، درنتیجه این کار مثل گذاشتن قطعه روی آتش است.

به جای مشعل از یک تفنگ حرارتی یا مشابه آن استفاده کنید. سپس همان­طور که محل حباب را به آرامی گرم می­کنید، حباب باید تغییر شکل دهد. اگر حباب گازی باشد، گاز گرم و منبسط شده و سطح بالا می­آید و چنان­چه سطح نرم باشد، معمولا حباب می­ترکد. اگر هیچ هوایی داخل حباب نباشد و حباب، حفره­ای خلاءدار باشد، به دلیل وارد شدن فشار جو روی سطح نرم شده، قطعه می­رمبد (Collapse). اکنون بیشتر می­دانید که مشکل چیست.

    ارسال نظر

    Your email address will not be published. Required fields are marked*